A może mała impreza?

A może mała impreza?

Żaden menedżer nie powinien traktować pracowników tylko i wyłącznie w kategoriach siły roboczej, której wystarczy zapłacić w ramach wynagrodzenia.

Jeśli pracownik nie będzie dostatecznie przywiązany do swojej biznesowej organizacji, to wtedy będzie mógł bez problemów odejść do tego, kto więcej zapłaci, ponieważ nic go nie wiąże poza pieniędzmi co miesiąc wpływającymi na konto.

Aby pracownik miał nieco inne pojęcie

O firmie w której pracuje, z pewnością mogą przydać się coś takiego, jak organizacja imprez firmowych, jakieś premie raz na jakiś czas, fundowane przez pracodawcę upominki świąteczne dla rodziny. Fundusz socjalny, jaki w związku z tym się pojawi nie będzie obciążony bardziej, niż zwykłe pieniężne wynagrodzenia i premie, a może przynieść dużo pożytku również pozamaterialnego.

Przede wszystkim organizacja imprez firmowych może się w tym pomyśle dobrze sprawdzić. Konieczne jest to w szczególności wtedy, gdy zespół ma być zgrany i dobrze pracować ze sobą. Dlatego właśnie pracodawca powinien myśleć raz na jakiś czas o czymś takim, jak organizacja imprez firmowych.

Wtedy, po kilku takich zespół pracowników stanie się dużo bardziej zgrany i będzie też pracował o wiele bardziej wydajnie. Sama zaś organizacja imprez firmowych może zostać zlecona zewnętrznej firmie, która wie, jak coś takiego przeprowadzić i jednocześnie nie policzy sobie zbyt dużego wynagrodzenia.

Tak oczywiście, aby zmieścić się w budżecie funduszu socjalnego. Efekty w postaci większej wydajności pracowników i tak będą bardzo szybko zauważalne.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *