Rozwój pracowników

Rozwój pracowników

Pracodawcy w dużych międzynarodowych korporacjach dbają nie tylko oto, aby pracownik był merytorycznie przygotowany do wypełniania swoich obowiązków, ale chcą też poznać jego możliwości indywidualne, coś co określamy mianem miękkich zdolności.

I tak właśnie organizuje się im gry symulacyjne, które pozwalają na poznanie indywidualnych cech każdego z pracowników.

Takie zabawy, które można przeprowadzić na przykład na szkoleniach, pozwolą zobaczyć, kto w grupie na zdolności przywódcze, kto zdobywa autorytet, a kto może być grupowym ekspertem lub też szarą eminencją. To wszystko pozwolą zobaczyć gry symulacyjne, o ile tylko zostaną przeprowadzone z pomysłem, a ich rezultaty odpowiednio interpretowane i zbadane.

Na rynku jest bardzo dużo trenerów

  • I psychologów, do tego stopnia, że zaczynają oni już mieć kłopoty ze znalezieniem pracy.
  • Dlatego decydują się w ścieżce swojego rozwoju zawodowego na psychologię pracy.

Ten dział prężnie się bowiem rozwija i pozwala zbadać realne, nie tylko wyuczone zdolności swojego pracownika. Dlatego właśnie osoby takie zakładają firmy szkoleniowe, które mogą przeprowadzać różnego rodzaju gry symulacyjne, jak też inne wydarzenia o charakterze edukacyjnym i szkoleniowym, które pozwolą lepiej poznać się pracownikom, jak też szefowi poznać lepiej swoich pracowników takie symulacje często są nawet tak przeprowadzane, że pracownicy nawet nie zdają sobie z tego sprawy.

Gry szkoleniowe mają bardzo dużą wartość poznawczą. Dlatego korporacje decydują się bardzo chętnie na ich przeprowadzanie przy wielu okazjach.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *